Podział majątku – na początku warto wspomnieć, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnocią ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Co do kwestii samego podziału majątku należy wskazać, że małżonkowie mogą dokonać podziału majątku na podstawie umowy albo na mocy orzeczenia sądu. Przy umownym podziale majątku należy pamiętać o konieczności zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, jeżeli w skład dzielonego majątku wchodzi nieruchomość. Jeśli eksmałżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia, w jaki sposób podzielić majątek dorobkowy, czyli wspólny już po ustaniu małżeństwa, konieczne będzie postępowanie sądowe.
Zgodnie z art. 43 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednak z ważnych powodów, każdy z nich może żądać, aby ustalenie udziałów nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Nie bez znaczenia pozostaje również to, iż przy ocenie tego w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego bierze się pod uwagę również nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.
Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w sprawach o podział majątku, postępowaniu rozwodowym, sprawach alimentacyjnych wspólnie z Państwem przeprowadzimy wszystkie czynności formalne. Proszę pamiętać, że dotyczy to także pomocy w czynnościach o podział majątku osób, które na stałe przebywają poza granicami Polski. Zapraszamy do skorzystania z usług kancelarii adwokackiej.